-->

Velodrome results for Aug. 27 | Sports

Washington Park Velodrome

Aug 23 results

CAT 1/2 MISS & OUT

1. Jacob Zondlak, Kenosha Velosport, Kenosha; 2. Chad Hartley, Adapt Cycling, Elm Grove; 3. Robert Springer, Team Wheel & Sprocker, Kenosha; 4. Michael Lucas, Adapt Cycling, Grafton; 5. Kaz Milas, Kenosha Velosport, Burlington; 6. Mike Ferren, N/A, Northbrook.

CAT 1/2 TEMPO

1. Lucas; 2.Hartley; 3rd knight; 4. Zondlak; 5.Milas.

CAT 1/2/3 MADISON

1.Hartley; 2. Lucas; 3rd knight; 4. Claire Kudlata, Adapt Cycling, Whitefish Bay; 5. Craig Billings, Brazen Dropouts, Madison; 6. William Heath, N/A, Racine; 7. Curran Beckler, Unattached, Monona; 8. Jong Pak, N/A, Chicago; 9. Devin Hatch, Westosha, Kenosha; 10. Zondlak.

People are also reading…

CAT 3 MISS & OUT

1. hatch; 2nd Pack; 3. heath; 4. Becker; 5. Billings; 6. Kudlata.

CAT 3 TEMPO

1. Becker; 2. heathen; 3. hatch; 4. Kudlata; 5th pack

CAT 4/5 MISS & OUT

1. Matthew Moran, Unattached, Chicago; 2. Timothy O’Meara, N/A, Denver; 3. Logan Powers, Bender Coaching, Racine; 4. Daniel Summers, Kenosha Velosport, Kenosha; 5. Uriah Pittman, Pittman Family Racing, N/A; 6. Kelan Fenters, Kenosha Velosport, Kenosha; 7. Tyler Leipzig, Kenosha Velosport, Kenosha; 8.Michael Pawlak, Unattached, Racine; 9. Nick Spittlemeister, Kenosha Velosport, Kenosha; 10. Wayne Sletten, XXX Racing, Waterloo; 11. Keegan Martin, Kenosha Velosport, Kenosha; 12. Timothy Orth, Kenosha Velosport, Kenosha; 13. Isaac Porter, Adapt Cycling, Glendale; 14. Timothy Long, Kenosha Velosport, South Milwaukee.

CAT 4/5 TEMPO

1. powers; 2. O’Meara; 3. Pavlak; 4. Pittman; 5. sledges; 6. Orth; 7. Porters; 8. Moran; 9. Spittlemeister; 10. K. Fenters; 11.Martin; 12.Leipzig; 13. Summers; 14.Long.

CAT 4/5 SCRATCH

1. Moran; 2. Powers; 3. sledges; 4. K. Fenters; 5. Summers; 6. Martin; 7. Pavlak; 8. Porters; 9. Pittman; 10.Leipzig; 11. Orth; 12. Spittlemeister; 13.Long.

WOMEN’S OPEN 5 MISS & OUT

1. Kudlata; 2. Estephany Valaivia Vilchez, PAC Tour, Peru; 3. Stella (El) Bickham-Okoniewski, Kenosha Velosport, Milwaukee; 4.Olivia Davidson, Kenosha Velosport, Kenosha; 5. Celine Stichert, Kenosha Velosport, Kenosha; 6. Reilly Fenters, Kenosha Velosport, Bristol; 7. Natasa Gakovic, N/A, Bensenville.

WOMEN’S OPEN TEMPO

1.Valaivia Vilchez; 2.Gakovic; 3. Bickham-Okoniewski; 4.Davidson; 5. Stitches; 6. R. Fenters.

WOMEN’S OPEN SCRATCH

1.Valaivia Vilchez; 2.Gakovic; 3. Bickham-Okoniewski; 4.Davidson; 5. Stitches; 6. R. Fenters; 7. Kudlata.

JUNIORS 9-12 MISS & OUT

1. Trent Kasianowicz, Kenosha Velosport, Kenosha; 2. Clark Werwie, Unattached, N/A; 3. Barret Clinkingbeard, Kenosha Velosport, Kenosha; 4. George Werwie, Unattached, N/A; 5. Logan Hicks, Kenosha Velosport, Kenosha; 6. Henry Werwie, Unattached, N/A; 7. Liam Chentnik, Kenosha Velosport, Racine; 8. Bennet Clinkingbeard, Kenosha Velosport, Milwaukee; 9. Sloan Becker, Kenosha Velosport, Milwaukee; 10.Brooklyn Becker, Kenosha Velosport, Milwaukee; 11.William West, Kenosha Velosport, Kenosha; 12.Monica Delgado, Kenosha Velosport, Milwaukee; 13. Violet Spittlemeister, Kenosha Velosport, Kenosha.

JUNIORS 9-12 PACE

1.Kasianowicz; 2. C. Werwie; 3. B. Clinkingbeard; 4. Khentnik; 5. Hicks; 6. West; 7. G. Werwie; 8. H. Werwie; 9. S. Becker; 10. B. Becker; 11. Be. clinkingbeard; 12. Delgado; 13. V Spittlemeister.

JUNIORS 9-12 SCRATCH

1.Kasianowicz; 2. C. Werwie; 3. B. Clinkingbeard; 4. Hicks; 5. Khentnik; 6. H. Werwie; 7. G. Werwie; 8. S. Becker; 9. West; 10. B. Becker; 11. Be. clinkingbeard; 12. Delgado; 13. V Spittlemeister.

JUNIORS 13-18 MISS & OUT

1. powers; 2. K. Fenters; 3. Martin; 4.Leipzig; 5.Davidson; 6. Kasianowicz.

JUNIORS 13-18 PACE

1. powers; 2. K. Fenters; 3. Martin; 4.Leipzig; 5.Davidson.

JUNIORS 13-18 SCRATCH

1.Leipzig; 2. K. Fenters; 3. Martin; 4.Davidson.

MASTERS 40+ UNKNOWN DISTANCE

1st knight; 2.Hartley; 3. Moran; 4. Pavlak; 5. Billings; 6. Ferren.

Comments are closed.