Washington Park Velodrome for July 21 | Sports

Washington Park Velodrome

July 12 results

CAT 1/2/3 ELIMINATION

1. Michael Lucas, Adapt Cycling, Grafton; 2. Chad Hartley, Adapt Cycling, Elm Grove; 3. Kaz Milas, Kenosha Velosport, Burlington; 4.Jeff Perkins, Chicago Cuttin’ Crew, Chicago, IL; 5. Tom Driver, 606 Racing, N/A; 6. Roderick DeJesus, Veloz, Chicago, IL; 7. Robert Springer, Team Wheel & Sprocket, Kenosha; 8. Kevin Huang, Team Veloz, Chicago, IL; 9. Alexander Riva, Kenosha Velosport, Pleasant Prairie; 10. Luyang Gao, Adapt Cycling, N/A; 11. Curran Beckler, Unattached, N/A; 12. Jake Buescher, 606 Racing, Lake Barrington, IL; 13. Hunter Bailey, Unattached, Madison.

CAT 1/2/3 MAYOR’S CUP 75-LAP POINTS

1. bushes; 2. drivers; 3. Huang; 4th knight; 5.Gao; 6. Perkins; 7.Milas; 8. De Jesus; 9. Becker; 10; Bailey; 11. A. Riva.

People are also reading…

CAT 1/2/3 UNKNOWN DISTANCE

1st knight; 2.Hartley; 3.Gao; 4. Huang; 5. DeJesus; 6. Becker; 7. Perkins; 8. Claire Kudlata, Adapt Cycling, Whitefish Bay; 9. A. Riva.

CAT 4 ELIMINATION

1. Henry Mcaleanah, Colorado Mesa University, Madison; 2. Timothy O’Meara, N/A, Denver, CO; 3.Michael Pawlak, Unattached, Racine; 4. Wayne Sletten, XXX Racing, Waterloo; 5. Ian Wright, Unattached, Chicago, IL; 6. Kelan Fenters, Kenosha Velosport, Kenosha; 7. Isaac Porter, Adapt Cycling, Glendale; 8. Mike Riva, Kenosha Velosport, Pleasant Prairie; 9. Tyler Leipzig, Kenosha Velosport, Kenosha; 10.Jonathan Dowling, Demo Boys, Glendale; 11. Timothy Long, Kenosha Velosport, South Milwaukee; 12.Jonathan Chinchilla, Chinchilla Wildlife Solutions, Glen Ellyn, IL.

CAT 4 POINTS

1. Mcaleanah; 2. Wright; 3. K. Fenters; 4. sledges; 5. Pavlak; 6. Porters; 7. Uriah Pittmon, Pittmon Family Racing, N/A; 8. chinchilla; 9. M. Riva; 10.Long; 11. Dowling; 12. Leipzig.

CAT 4/5 UNKNOWN DISTANCE

1. Mcaleanah; 2. Carl Norris, 606 Racing, Des Plaines, IL; 3. Wright; 4. Matthew Ebersole, Unattached, Whitefish Bay; 5. sledges; 6. Pavlak; 7. O’Meara; 8. K. Fenters; 9. Pittmon; 10. Keegan Martin, Kenosha Velosport, Kenosha; 11. chinchilla; 12.Leipzig; 13.Long; 14. Dowling.

CAT 5 ELIMINATION

1. boar brine; 2. Daniel Summers, Kenosha Velosport, Kenosha; 3. Timothy Orth, Kenosha Velosport, Kenosha; 4. Martin; 5. Norris.

CAT 5 POINTS

1.Norris; 2. ortho; 3. Martin; 4. boar brine; 5. Summers; 6. Mishamichelle Tyler, Unattached, N/A.

WOMEN’S CAT 1/2/3/4/5 ELIMINATION

1. Kudlata; 2. Jenna Mehre, Brazen Dropouts, N/A; 3. Lucy Foss, Kenosha Velosport, Pleasant Prairie; 4. Rachel Headley, Velocause Central, Milwaukee; 5. Natalie Mitchell, CMU, Franklin; 6. Celine Stichert, Kenosha Velosport, Kenosha; 7. Reilly Fenters, Kenosha Velosport, Bristol; 8. El Bickham-Okaniewski, Kenosha Velosport, Milwaukee; 9. Piper Yde, Velocause Central, Nashotah.

WOMEN’S CAT 1/2/3/4/5 POINTS

1. Kudlata; 2. Yde; 3. Foss; 4. Mitchell; 5. several; 6. Foss; 7. Bickham-Okaniewski; 8.R.Fenters.

JUNIORS 9-12 ELIMINATIONS

1. Trent Kasianowicz, Kenosha Velosport, Kenosha; 2. Barret Clingbeard, Kenosha Velosport, Kenosha; 3. Liam Chentnik, Kenosha Velosport, Racine; 4. Brooklyn Becker, Kenosha Velosport, Milwaukee; 5. William West, Kenosha Velosport, Kenosha; 6. Sloan Becker, Kenosha Velosport, Milwaukee; 7. Logan Hicks, Kenosha Velosport, Kenosha; 8. Bennet Clingbeard, Kenosha Velosport, Kenosha; 9.Monica Degado, Kenosha Velosport, Milwaukee.

JUNIORS 9-12 POINTS

1.Kasianowicz; 2. B. Clingbeard; 3. Khentnik; 4. Hicks; 5. West; 6. B. Becker; 7. S. Becker; 8. Be. clingbeard; 9. Degado.

JUNIORS 13-18 ELIMINATIONS

1. K. Fenters; 2. Martin; 3.Leipzig; 4.Olivia Davidson, Kenosha Velosport, Kenosha; 5. Bickham-Okaniewski.

JUNIORS 13-18 POINTS

1. K. Fenters; 2.Leipzig; 3. Martin; 4. Bickham-Okaniewski; 5.Davidson.

JUNIORS 13-18 UNKNOWN DISTANCE

1. K. Fenters; 2.Davidson; 3.Leipzig; 4. Kasianowicz; 5. Bickham-Okaniewski; 6. Chentnik.

MASTERS 40+ DANISH WIN & OUT

1.Hartley; 2nd knight; 3. Pavlak; 4. M. Riva; 5. Dowling.

Comments are closed.