Washington Park Velodrome | Sports

Washington Park Velodrome

Results from week of June 21

1. Dyllon Gunsolus, N/A, Charleston, SC; 2. Carter Kasianowicz, Unattached, Indianapolis, IN; 3. Jacob Zondlak, Kenosha Velosport, Kenosha; 4. Alexander Riva, Kenosha Velosport, Pleasant Prairie; 5. Robert Springer, Team Wheel & Sprocket, Kenosha.

1. C.Kasianowicz; 2. Gunsolus; 3. A. Riva; 4. Zondlak; 5. Knight.

1. Devin Hatch, Westosha, Kenosha; 2. Zondlak; 3rd knight; 4. Curran Beckler, Unattached, Monona; 5. A. Riva.

1. Len Cabaltera, Miwaukee Bicycle Co., Mount Pleasant; 2. Becker; 3. hatch; 4, Bob Garner, Team Wisconsin Cycling, Dousman; 5. Jong Pak, N/A, Chicago, IL.

People are also reading…

1. Cabaltera; 2. Becker; 3. hatch; 4. pack; 5. Garners.

1. Nick Nielsen, Stoked Cycles, Denver, CO; 2. Ben Stevenson, Team Colorado; 3. Hunter Bailey, Unattached, Madison; 4. Wayne Sletten, XXX Racing, Waterloo; 5. Garret Hobbs, Click Cycling, Marengo, IL; 6. Uriah Pittmon, Pittmon Family Racing, N/A.

1.Nielsen; 2.Stevenson; 3. Bailey; 4. sledges; 5. Pittmon.

1.Nielsen; 2. Henry Mcaleanah, Colorado Mesa University, Madison; 3. Bailey; 4. Michelle Dobbs, Flow Formula, Denver, CO; 5.Stevenson; 6. Timothy Orth, Kenosha Velosport, Kenosha; 7. Pittmon; 8. James Skyrm, Unattached, Racine; 9. sledges; 10.David Hall, Unattached, N/A; 11. Tyler Leipzig, Kenosha Velosport, Kenosha.

1. Mcaleanah; 2. Hall; 3. ortho; 4. Skyrm.

1. Mcaleanah; 2. Hall; 3. ortho; 4. Skyrm.

1. Dobbs; 2. Lucy Foss, Kenosha Velosport, Pleasant Prairie; 3. Rachel Headley, Velocause Central, Milwaukee.

WOMEN’S CAT 1/2/3/4/5 KEIRIN

1. Piper Yde, Velocause Central, Nashotah; 2. Dobbs; 3. Foss; 4. Headley; 5. Celine Stichert, Kenosha Velosport, Kenosha.

WOMEN’S CAT 1/2/3/4/5 SCRATCH

1. Dobbs; 2. Yde; 3. Headley; 4. Stitches; 5. Olivia Davidson, Kenosha Velosport, Kenosha.

1. Yde; 2. Stitches; 3.Davidson.

MASTERS 40+ 5 LAP SCRATCH

1st knight; 2. Cabaltera; 3. Garners.

1. Trent Kasianowicz, Kenosha Velosport, Kenosha; 2. Liam Chentnik, Kenosha Velosport, Racine; 3. Barret Clingbeard, Kenosha Velosport, Kenosha; 4. Logan Hicks, Kenosha Velosport, N/A; 5. William West, Kenosha Velosport, Kenosha; 6. Bennet Clingbeard, Kenosha Velosport, Kenosha.

1.Leipzig; 2.Davidson; 3. T.Kasianowicz; 4. B. Clingbeard; 5. Khentnik; 6. Hicks; 7. West; 8. Be. Clingbeard.

1.Leipzig; 2. T.Kasianowicz; 3.Davidson; 4. Khentnik; 5. B. Clingbeard; 6. Hicks; 7. Be. clingbeard; 8. West.

At Midlane CC, Wadsworth, IL

Event points — Jim Anderson 19, Bruce Bosman 19, Tom White 18, Mike Flatley 17, Ed Tomaszewski 16, John Wermeling 15, Randy Dreifke 14, Bob Freund 13, Tom Brand 13. Low scores — Anderson 74, Paul Gray 79, Dreifke 79, Bosman 83, Gordy Hess 84, Wermeling 85, Freund 87, Doug Spitzer 88. Green balls — Tomaszewski (No. 2, No. 8, No. 17), Dreifke (No. 14). Skins — Wermeling (No. 1), Freund (No. 8), Gray (No. 10), Dreifke (No. 13).

Low gross — Kris Allison 86, Jan Thieme 87, Renee Smith 87, Karen Sarbacker 88 (A), Cheryl Poisl 93, Vickie Kwasny 94 (B), Joanne Gwaltney 113, Mary Clarke 113, Heidi Ermert 114 (C). Low net — Smith (A), Poisl (B), Clarke (C). Low putts — Gail Gentz ​​(A), Edna Gross (B), Fran Fonk, Nancy Somdahl (C). Birdies—Allison, Sarbacker. Chip-Ins—Noreen Horton.

Low gross — Ann Rode, Corinne Watson (A), Dianne Neu, Melissa Roach-Zievers (AB), Rose Schmidt (B). Low net — Mary Ann Broesch, Watson (A), Roach-Zievers (AB), Penny Amelotte (B). Low putts — Terry Ebner, Nancy Franzen, Rode, Watson (A), Paula Jakubowski (AB), Sandy Riese, Schmidt (B). event no. 1 — Broesch, Jill Gray (A), Michelle Waller (AB), Diane Larsen (B). event no. 2 — Broesch, Pam DeGrace (A), Jakubowski (AB), Marion Milkie (B). Chip-Ins — Watson.

Low gross — Yvonne Siedjak 49. Low net — Siedjak 37 (A), Kris Schneiter 40 (B), Debbie Shucker 29 (C). Low putts — Siedjak 20 (A), Schneiter 20 (B), Dianne Neu 15 (C). Chip-Ins — Alice Linders (No. 11).

Low gross — Jenny Shepard 90. Low putts — Maggie Young 32. Chip-ins — Carole Johnson, Carol Allivato, Young, Donna Spittle. Skins — Shepard (3), Young, Spittle, Kaitlyn Bonomini.

Low gross — Aaron Archibald 34, Jamie Young 35, Todd Lehmann 36, Pete Onosko 36, Mike Meder 37. Low net — Lehmann 30, Onosko 30.6 (A), Al Braun 27.2 (B). Skins — Archibald, Young, Onosko (A), Dan Nyberg, Braun (B).

Low gross — Randy Dreifke 40, Ed Tomaszewski 43, Mike Thomey 43. Skins — Pete Simo (No. 3), Tom Pinzger (No. 4), Tomaszewski (No. 5), Gene Brookhouse (No. 6), Louie Olson (No. 8). Closest to pin — Tomaszewski (No. 2), Pinzger (No. 4).

Low gross — Dennis Ruhle 41, Scott Althoff 44, Forest Key 44, Bobby Hughes 44. Low under — Scott Bohn. Closest to pin — Greg Fox (No. 4), Key (No. 8). Skins — Hughes (No. 1), Ruhle (No. 3, No. 6), Steve Walkowski (No. 4), Key (No. 8).

Low gross — Homer Ewens 39, Dennis Ruhle 43, Damon Brown 44. Low under — Tony Greco. Closest to pin — Tony Greco. Closest to pin — Bill AuBuchon (No. 11), Brown (No. 16). Skins — AuBuchon (No. 11), Brown (No. 16).

Low net — Eileen Deignan 33, Mary Becker 33 (A), Jan Kirschbaum 21 (B). Low putts — Betty Anderson 17, Cindy Allan 17, Deb Bruni 17 (A), Kirschbaum 15 (B). Events — Anderson (A). Longest drive — Anderson (A). Longest putt — Deignan (A), Kirschbaum (B).

Low gross — Bob Ball 42, Hank Wheeler 42, Larry Weiss 42, Tom Goetluck 42. Low net — Joe McDowel 23, Doug Ricker 29, Dick Boston 29, Weiss 30, Lee Englund 30. Closest to pin — Bob Zatko (No. 1), Ball (No. 5). Longest putt — Goetluck (No. 9).

Low gross — Joe Anderson 39 (A), Tom Bernhart 44 (B), Dave Barthuly 50 (C), Al Smestad 50, Steve Yurchak 50 (D). Low net — Anderson 32 (A), Bernhart 30 (B), Barthuly 33 (C), Smestad 31 (D). Closest to pin — Yurchak. Longest putt — Fred Fievor.

Low gross — Diane Ballard 47, Anne Springhoff 48. Low net — Ballard 34 (A), Carol Callahan 33 (B), Dianne Neu 31 (C). Low putts — Springhoff 15 (A), Alice Linders 16 (B), Neu 18, Judy Waldron 18 (C). Closest to pin — Kathy Tenuta. Chip-Ins — New (No. 4), Evie Fabian (No. 5).

Tampa Bay 37 32 .536 14½

Baltimore 32 39 .451 20½

Kansas City 25 43 .368 12½

Los Angeles 34 38 .472 10½

NY Yankees 7, Houston 6

Baltimore 4, Chicago White Sox 0

Houston at NY Yankees, (n)

Pittsburgh at Tampa Bay, (n)

Baltimore at Chicago White Sox, (n)

Colorado at Minnesota, (n)

Oakland at Kansas City, (n)

Toronto at Milwaukee, (n)

Seattle at LA Angels, (n)

Houston (Javier 4-3) at NY Yankees (Cole 6-1), 12:05 p.m

Pittsburgh (Brubaker 1-7) at Tampa Bay (Clubber 3-4), 12:10 p.m

Baltimore (TBD) at Chicago White Sox (Lynn 1-0), 1:10 pm

Washington (Gray 6-4) at Texas (TBD), 3:05 pm

Oakland (Kings 1-2) at Kansas City (Basements 2-8), 3:10 pm

Toronto (Kikuchi 2-3) at Milwaukee (Burnes 5-4), 3:10 p.m

Boston (Winckowski 2-1) at Cleveland (Bieber 3-3), 5:10 p.m

Colorado (Senzatela 3-3) at Minnesota (Archer 1-3), 6:15 pm

Seattle (Gilbert 7-3) at LA Angels (Sandoval 3-2), 9:07 pm

Detroit (Faedo 1-4) at Arizona (Davies 2-4), 9:10 p.m

Houston at NY Yankees, 12:35 p.m

Boston at Cleveland, 12:40 p.m

Pittsburgh at Tampa Bay, 12:40 p.m

Baltimore at Chicago White Sox, 1:10 pm

Colorado at Minnesota, 1:10 pm

Oakland at Kansas City, 1:10 p.m

Toronto at Milwaukee, 1:10 p.m

Washington at Texas, 1:35 pm

Seattle at LA Angels, 3:07 pm

Detroit at Arizona, 3:10 p.m

Philly 37 34 .521 8

Washington 25 47 .347 20½

Pittsburgh 29 40 .420 9½

Cincinnati 23 46 .333 15½

Los Angeles 43 25 .632 —

San Francisco 38 31 .551 5½

Atlanta 7, San Francisco 6

LA Dodgers 10, Cincinnati 5

Pittsburgh 8, Chicago Cubs 7, 10 innings

Philadelphia 6, San Diego 2

Pittsburgh at Tampa Bay, (n)

LA Dodgers at Atlanta, (n)

Colorado at Minnesota, (n)

Toronto at Milwaukee, (n)

Chicago Cubs at St.Louis, (n)

Philadelphia at San Diego, (n)

Cincinnati at San Francisco, (n)

Pittsburgh (Brubaker 1-7) at Tampa Bay (Clubber 3-4), 12:10 p.m

Chicago Cubs (TBD) at St. Louis (Mikolas 5-5), 1:15 pm

Washington (Gray 6-4) at Texas (TBD), 3:05 pm

NY Mets (Bassitt 5-5) at Miami (Rogers 3-6), 3:10 p.m

Toronto (Kikuchi 2-3) at Milwaukee (Burnes 5-4), 3:10 p.m

Cincinnati (Minors 1-3) at San Francisco (Webb 6-2), 6:15 pm

Colorado (Senzatela 3-3) at Minnesota (Archer 1-3), 6:15 pm

LA Dodgers (Heaney 1-0) at Atlanta (Fried 7-2), 6:15 p.m

Detroit (Faedo 1-4) at Arizona (Davies 2-4), 9:10 p.m

Philadelphia (Eflin 2-5) at San Diego (Snell 0-4), 9:10 pm

NY Mets at Miami, 11:05 am

Pittsburgh at Tampa Bay, 12:40 p.m

Colorado at Minnesota, 1:10 pm

Toronto at Milwaukee, 1:10 p.m

Chicago Cubs at St. Louis, 1:15 pm

Washington at Texas, 1:35 pm

Cincinnati at San Francisco, 3:05 pm

Detroit at Arizona, 3:10 p.m

Philadelphia at San Diego, 3:10 p.m

LA Dodgers at Atlanta, 6:08 p.m

At Charles Schwab Field, Omaha, Neb.

Game 1—Oklahoma 13, Texas A&M 8

Game 2—Notre Dame 7, Texas 3

Game 3—Texas A&M 10, Texas 2, Texas eliminated

Game 4—Oklahoma 6, Notre Dame 2

Game 5—Texas A&M 5, Notre Dame 1

Game 6—Oklahoma 5, Texas A&M 1, Oklahoma advances

Game 1—Arkansas 17, Stanford 2

Game 2—Mississippi 5, Auburn 1

Game 3—Auburn 6, Stanford 2

Game 4—Mississippi 13, Arkansas 5

Game 5—Arkansas 11, Auburn 1

Game 6—Arkansas 3, Mississippi 2, 10 inn.

Game 7—Mississippi 2, Arkansas 0, Mississippi advances

Saturday: Oklahoma vs. Mississippi, 6 p.m

Sunday: Oklahoma vs. Mississippi, 1 pm

x-Monday: Oklahoma vs. Mississippi, 6 pm

Minnesota 100, Phoenix 88

Seattle 85, Washington 71

Chicago 82, Los Angeles 59

Phoenix at Dallas, 7 p.m

Los Angeles at Seattle, 8 p.m

Washington at Las Vegas, 9 p.m

Connecticut at Atlanta, 2 p.m

Minnesota at Chicago, 5 p.m

Indiana at Phoenix, 9 p.m

Las Vegas at Los Angeles, 9:30 p.m

Comments are closed.